Om Nya Kompisbyrån

Nya Kompisbyrån är en partipolitiskt och religiöst obunden ideell organisation som syftar till att öka gemenskapen i samhället mellan nya och etablerade svenskar. Det gör vi genom kompismatchningar, ett enkelt och roligt sätt att lära känna nya vänner. Vi finns idag på ett 15-tal orter runt om i Sverige. Vem som helst som är över 18 år kan anmäla sig till våra aktiviteter och det är alltid gratis att delta.

Vi tror på ett samhälle där vi möts som människor, samtalar och bygger relationer. Ett samhälle där man förebygger utanförskap och främlingsfientlighet genom att vara välkomnande och inkluderande.

Vi har en vision om att öka gemenskapen i samhället genom att sänka tröskeln till fler möten mellan människor med olika bakgrund, erfarenhet och kultur. Möten som leder till bättre svenskkunskaper, breddat socialt nätverk, ökade möjligheter till jobb, större förståelse för varandra och en berikande tillvaro. Vi erbjuder enkla former av vardagsintegration för att göra det lätt och kul för alla att engagera sig.

Medarbetare

Mardin Baban
Verksamhetschef & presskontakt
0793375697
mardin@nyakompisbyran.se

Hélène Bagge Operativt ansvarig (föräldraledig)

Hélène Bagge (Föräldraledig)
Senior Projektledare
Klara, Färdiga, Kvinna
helene@nyakompisbyran.se

Lina Bergström
Vikarierande projektledare
Klara, Färdiga, Kvinna

Nick Doggen
Kommunikatör & Projektledare 
nick@nyakompisbyran.se

Sidney Pereira Da Silva
Kommunikatör
JärfällaKompis
sidney@nyakompisbyran.se

Miriam Ghebressilasie Social Media Manager/projektledare

Miriam Ghebressilasie
Social Media Manager &
Projektledare
miriam@nyakompisbyran.se

Matilda Hardmeier
Projektledare
Färdighetsprogrammet & Kv(in)na
matilda@nyakompisbyran.se

Farzaneh Lohrasbi
Projektekonom
Klara Färdiga Kvinna
farzaneh@nyakompisbyran.se

Max Finnsjö
Vikarierande IT-Strateg
max@nyakompisbyran.se

Hedda Andréasson
Praktikant
hedda@nyakompisbyran.se

Lina Makso
Matchningsansvarig & Projektledare
lina@nyakompisbyran.se

Amanda Malmborg
Verksamhetssamordnare
amanda@nyakompisbyran.se

Karin Magnusson Volontärsamordnare/Community Manager

Karin Magnusson
Volontärsamordnare /
Community Manager
karin@nyakompisbyran.se

Li Nester
Projektledare
STHLM Ung
li@nyakompisbyran.se

Linnea Netin
Delprojektledare
Klara, Färdiga, Kvinna
linnea@nyakompisbyran.se

Evelina Svensson
Delprojektledare
Klara, Färdiga, Kvinna 
evelina@nyakompisbyran.se

Frida Svensson
Kommunikatör
Klara, Färdiga, Kvinna
frida@nyakompisbyran.se

Clara Wäppling (Föräldraledig)
IT-strateg
clara@nyakompisbyran.se

Nina Yeh
Delprojektledare
Klara, Färdiga, Kvinna
nina@nyakompisbyran.se

Emma Nellmer
Praktikant
Klara, Färdiga, Kvinna
emma@nyakompisbyran.se

Vår styrelse

Emilia Molin – Ordförande

Emma Hammar – Grundare av Kompisbyrån

Emma Idestrand – Styrelseledamot

Martin Hörnqvist – Styrelseledamot 

Prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av våra senaste nyheter

Copyright © 2021 Nya Kompisbyrån | All rights reserved.

X