Om Nya Kompisbyrån

Nya Kompisbyrån är en partipolitiskt och religiöst obunden ideell organisation som vill öka gemenskapen i samhället mellan nya och etablerade svenskar. Det gör vi genom kompismatchningar, ett enkelt och roligt sätt att lära känna nya människor. Vi matchar kompisar i hela Sverige. Alla som är minst 18 år kan anmäla sig till våra aktiviteter och det är alltid gratis att delta.

Vi på Nya Kompisbyrån tror på ett samhälle där vi möts som människor. Ett samhälle där vi tillsammans förebygger utanförskap och främlingsfientlighet. För när människor möts och bygger vänskapsrelationer då minskar vi fördomar och ökar gemenskapen istället. Så skapar vi ett mer inkluderande Sverige – en kompismatchning åt gången!

Och det funkar! Hela 97 procent av de nya svenskar uppger att de känner sig mer eller mycket mer välkomna i Sverige redan efter en middag med en etablerad kompis. 28 procent av de som var arbetssökande har fått jobb eller praktik med hjälp av sin fikakompis. Och 95 procent av våra kompisar, både nya och etablerade svenskar, tycker att de har lärt sig något nytt om en annan kultur.

Medarbetare

Mardin Baban
Verksamhetschef & presskontakt
0793375697
mardin@nyakompisbyran.se

Hélène Bagge Operativt ansvarig (föräldraledig)

Hélène Bagge (Föräldraledig)
Senior Projektledare
Klara, Färdiga, Kvinna
helene@nyakompisbyran.se

Lina Bergström
Vikarierande projektledare
Klara, Färdiga, Kvinna

Nick Doggen
Kommunikationsansvarig &
projektledare Integrationsvalet
nick@nyakompisbyran.se

Matilda Hardmeier
Projektledare
Framtidsprogrammet
matilda@nyakompisbyran.se

Farzaneh Lohrasbi
Projektekonom
Klara, Färdiga, Kvinna
farzaneh@nyakompisbyran.se

Max Finnsjö
Vikarierande IT-Strateg
max@nyakompisbyran.se

Amanda Malmborg
Verksamhetssamordnare
amanda@nyakompisbyran.se

Linnea Netin
Delprojektledare
Klara, Färdiga, Kvinna
linnea@nyakompisbyran.se

Evelina Svensson
Delprojektledare
Klara, Färdiga, Kvinna 
evelina@nyakompisbyran.se

Frida Svensson
Kommunikationsansvarig &
kommunikatör Klara, Färdiga, Kvinna
frida@nyakompisbyran.se

Clara Wäppling (Föräldraledig)
IT-strateg
clara@nyakompisbyran.se

Nina Yeh
Delprojektledare
Klara, Färdiga, Kvinna
nina@nyakompisbyran.se

Stephen Aluko
Projektledare
NKB Ung
stephen@nyakompisbyran.se

Atefe Nateghi
Projektassistent
framtid@nyakompisbyran.se

Vår styrelse

Emilia Molin – ordförande 
Martin Hörnqvist – ledamot
Suzan Hourieh Lindberg – ledamot
Mahamud Osman – ledamot
Anna Olsson – ledamot
Gunnar Gidefeldt – ledamot
Från vänster: Emma Idestrand, Emilia Molin, Emma Hammar, Martin Rahm Hörnqvist, Mardin Baban (adjungerad) och Suzan Hourieh Lindberg.
Från vänster: Emma Idestrand, Emilia Molin, Emma Hammar, Martin Rahm Hörnqvist, Mardin Baban (adjungerad) och Suzan Hourieh Lindberg.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av våra senaste nyheter

Copyright © 2021 Nya Kompisbyrån | All rights reserved.