Om Nya Kompisbyrån

Nya Kompisbyrån är en partipolitiskt och religiöst obunden ideell organisation som vill öka gemenskapen i samhället mellan nya och etablerade svenskar. Det gör vi genom kompismatchningar, ett enkelt och roligt sätt att lära känna nya människor. Vi matchar kompisar i hela Sverige. Alla som är minst 18 år kan anmäla sig till våra aktiviteter och det är alltid gratis att delta.

Vi på Nya Kompisbyrån tror på ett samhälle där vi möts som människor. Ett samhälle där vi tillsammans förebygger utanförskap och främlingsfientlighet. För när människor möts och bygger vänskapsrelationer då minskar vi fördomar och ökar gemenskapen istället. Så skapar vi ett mer inkluderande Sverige – en kompismatchning åt gången!

Och det funkar! Hela 97 procent av de nya svenskar uppger att de känner sig mer eller mycket mer välkomna i Sverige redan efter en middag med en etablerad kompis. 28 procent av de som var arbetssökande har fått jobb eller praktik med hjälp av sin fikakompis. Och 95 procent av våra kompisar, både nya och etablerade svenskar, tycker att de har lärt sig något nytt om en annan kultur.

Medarbetare

Qaali Ahmed
Projektassistent Stockholm, Uppsala
Klara, Färdiga, Kvinna
qaali@nyakompisbyran.se

Mardin Baban
Verksamhetschef & presskontakt
0793375697
mardin@nyakompisbyran.se

Hélène Bagge Operativt ansvarig (föräldraledig)

Hélène Bagge
Ekonomiansvarig
Care for Ukraine
helene@nyakompisbyran.se

Lina Bergström
Projektledare
Klara, Färdiga, Kvinna

Nick Doggen
Kommunikations- & opinionsansvarig
nick@nyakompisbyran.se

Max Finnsjö
Vikarierande IT-Strateg
max@nyakompisbyran.se

Matilda Hardmeier
Projektledare
Framtidsprogrammet
matilda@nyakompisbyran.se

Emma Holappa
Delprojektledare Sundsvall
Care For Ukraine
emmaholappa@nyakompisbyran.se

Viktoria Laborenko
Projektassistent Sundsvall
Care for Ukraine
viktoria@nyakompisbyran.se

Mariya Lehto
Delprojektledare Malmö
Care For Ukraine
mariya@nyakompisbyran.se

Farzaneh Lohrasbi
Projektekonom
Klara, Färdiga, Kvinna
farzaneh@nyakompisbyran.se

Tetiana Lytvyn
Projektassistent Malmö
Care for Ukraine
tetiana@nyakompisbyran.se

Amanda Brandell Malmborg
Verksamhetssamordnare
amanda@nyakompisbyran.se

Ellinor Moberg Musel
Kommunikationspraktikant Stockholm
ellinor@nyakompisbyran.se

Suzan Mohmoud
Projektassistent Göteborg
Klara, Färdiga, Kvinna
suzan@nyakompisbyran.se

Atefe Nateghi
Projektassistent
framtid@nyakompisbyran.se

Linnea Netin
Delprojektledare
Klara, Färdiga, Kvinna
linnea@nyakompisbyran.se

Anna Osadcha
Projektassistent Stockholm
Care for Ukraine
annaosadcha@nyakompisbyran.se

Evelina Svensson
Delprojektledare
Klara, Färdiga, Kvinna 
evelina@nyakompisbyran.se

Frida Svensson
Kommunikationsansvarig &
kommunikatör Klara, Färdiga, Kvinna
frida@nyakompisbyran.se

Anna Wenzel
Projektassistent Göteborg
Care for Ukraine
anna@nyakompisbyran.se

Clara Wäppling
IT-strateg
clara@nyakompisbyran.se

Elin Österlund
Verksamhetspraktikant Stockholm
elinosterlund@nyakompisbyran.se

Vår styrelse

Emilia Molin – ordförande 
Martin Hörnqvist – ledamot
Suzan Hourieh Lindberg – ledamot
Mahamud Osman – ledamot
Anna Olsson – ledamot
Gunnar Gidefeldt – ledamot
Jakob Kakembo Andersson – ledamot
Bakre raden från vänster: Gunnar Gidefeldt, Anna Olsson, Mardin Baban (adjungerad), Suzan Hourieh Lindberg, Mahamud Osman. Sittandes i soffan: Jakob Kakembo Andersson, Emilia Molin, Martin Hörnqvist.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev för att ta del av våra senaste nyheter

Copyright © 2021 Nya Kompisbyrån | All rights reserved.